Pogoda
Cypr szczyci się ponad 300 słonecznymi dniami w ciągu roku. Średnia temperatura roczna to 24°. Odwiedziliśmy Cypr pod koniec lutego i w ciągu dnia było gorąco! Z kolei po zachodzie słońca robiło się błyskawicznie szybko. Zobaczcie, jak to wygląda na danych:
Dzienne prawdopodobieństwo opadu
Dzienne prawdopodobieństwo opadu w porównaniu do Krakowa
Szansa na przejaśnienia
Szansa na przejaśnienia w porównaniu do Krakowa
Średnia temperatura maksymalna i minimalna
Średnia temperatura maksymalna i minimalna w porównaniu do Krakowa
Chyba już nie muszę Was przekonywać? Cypr jest idealny do podróży zwłaszcza w okresie marzec-maj oraz październik-listopad
Jazda samochodem
Najważniejsza informacja: na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny! Jeśli spowodujecie wypadek, jadąc prawą stroną jezdni, żadne ubezpieczenie Wam nie pomoże.
Osobiście, byłam przerażona myślą jeżdżenia po lewej stronie, ale.. naprawdę szybko się przyzwyczaiłam Na pewno pomogło wypożyczenie samochodu z automatem. Dodatkowo, na każdym kroku spotykacie znaki, przypominające o tym, żeby poruszać się lewą stroną. Najtrudniejsze było dla mnie używanie kierunkowskazów, bo wciąż myliły mi się z wycieraczkami
To trwało jeszcze chwilę po powrocie do Polski
Na szczęście, samochody z wypożyczalni mają charakterystyczne, czerwone rejestracje, dlatego lokalsi są na nie uważni.
Wypożyczonym samochodem nie możemy wjechać na turecką część wyspy.
Wypożyczaliśmy samochód z Aercar Rental obok lotniska w Larnace i byliśmy bardzo zadowoleni, polecajka!
Drogi na Cyprze są genialne – wyspa posiada bardzo mądrą sieć autostrad, więc przemieszczanie się jest szybkie i bardzo wygodne. Przejechanie z zachodniego na wschodni koniec wyspy zajęło nam 2h. Z kolei po zjechaniu z autostrad, drogi wciąż są bardzo bezpieczne i przyjemne do jazdy, a dodatkowo możemy podziwiać przepiękne widoki. Warto raz na jakiś czas zatrzymać się i po prostu podziwiać
Kultura
Pomimo, że kulturowo Cypr jest uznawany za kraj europejski, jest położony w azjatyckiej części Morza Śródziemnego, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Turcji. Wyspa jest obecnie podzielona na dwa państwa: Republikę Cypryjską oraz Turecką Republikę Cypru Północnego. W Republice Cypryjskiej bardzo mocno odczuwa się wpływy greckie: choćby w kuchni czy wywieszonych wszędzie greckich flagach.
Nie da się także nie zauważyć pozostałości po wpływach brytyjskich – Cypr był przez ponad 40 lat kolonią brytyjską. Cypryjczycy dobrze operują angielskim, w większości knajp możemy zamówić typowe brytyjskie śniadanie, a ruch samochodowy jest jednostronny.
Historia Cypru jest bardzo ciekawa, możecie ją przeczytać m.in. tutaj.
Inne
Język – Republika Cypryjska ma dwa języki urzędowe: grecki oraz turecki. Bez problemu dogadacie się także po angielsku.
Czas – na Cyprze przesuwamy czas o godzinę do przodu.
Adapter z wtyczką brytyjską – żeby skorzystać z kontaktów, musimy posiadać adapter. Bez problemu kupimy go w większości sklepów.
Obowiązującą walutą jest Euro. W większości miejsc bez problemu płaciliśmy kartą, jednak warto mieć ze sobą trochę gotówki. Jeśli chodzi o ceny na Cyprze, to noclegi oraz wypożyczenie samochodu były bajecznie tanie! Z kolei ceny benzyny były porównywalne do Polski. To, co nas zaskoczyło to dość wysokie ceny w restauracjach oraz sklepach. Nie odbiegają znacznie od większości europejskich destynacji, po prostu po cenach noclegu i samochodu, spodziewaliśmy się nieco większej ilości budżetowych opcji.
Jedzenie
To jedyne rozczarowanie wyjazdu. Baaardzo ciężko było trafić na przyzwoitą restaurację, zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji. Poza Kota Greek Souvlaki w Ayia Napa (genialne doświadczenie!) nie udało się zjeść niczego dobrego. Wszystko było mocno przeciętne. Na duży plus zasługuje jednak kawa oraz obłędny sok pomarańczowy <3